T-Shirt Baskı Nasıl Yapılır

t-shirt baskı nasıl yapılır
t-shirt baskı nasıl yapılır

T-Shirt baskı için bir çok teknik olmasına rağmen biz en zoru ve olması gereken şekilde Serigrafi baskı yöntemi ile tshirtlerimizi basmaktayız. Kalıp çekilerek yapılan serigrafi baskı özel ipeklerle hazırlanan metal kalıplardan emisyon ile zemin yaptığımız ipeğin üzerine geçirdiğimiz baskı desenleri ile baskıya başlarız.

Kalıplar serigrafi tezgahina takılır ve özel kağıtlarımızın üstüne basılır. Kağıtlar tozlanır sonrasında fırında kağıtlar kurutulup bu şekilde boyaları da kurutmus oluruz. Neden kurutma işlemi yaparız çünkü toz ıslakken boyanın üzerinde tutunur ve kurutma ile boyanın içine nüfus eder bu da baskının yıkamalardan etkilenmemesini sağlar.

Tişört baskısı için son işlem ise presleme işlemidir ve yaklaşık 1 ton ağırlığında pres yapabilen özel baskı preslerimizde tshirt kumaşı üzerine baskıyı baskı şekline göre değişiklik gösteren 130 ve 200 derece arasındaki ısı ile kumaş üstüne baskıyı yapıştırmış oluruz. Bu baskı sistemi yıkamalardan etkilenmeyen en kaliteli baskı sistemidir.

Evde Tişört Baskı Nasıl Yapılır

Tişört baskı işlemini dilerseniz daha da özel olabilmesi için sizler de yapabilirsiniz. İstediğiniz bir şeyi düz bir tişörte basmak oldukça kolaydır.

Dilerseniz tişört baskı işlemini kendiniz evde de gerekli malzemeler yardımıyla gerçekleştirebilirsiniz.

İlk olarak yapmanız gereken malzemeleri edinmek. Beyaz pamuklu düz bir tişört işinize yarıyacaktır. Basmak istediğiniz bir fotoğraf, kopya kağıdı, 3H ve 7B kalemleri, kumaş boyası edinmeniz gereken en önemli malzemelerdir. Fırça ve bir parça mukavva da lazım olacaktır. Son olarak içi su dolu bir kavanoz ve ütüyü de hazırlayalım.

Öncelikle yapmamız gereken şey baskılama yapacağımız resmin hatlarını ve ana şekillerini kopya kağıdına çıkarmak. Kopyasını alırken keskin uçlu 3H kalemi kullanabilirsiniz. Detayları ve resimdeki ince şekilleri resmin dışında bırakalım. Tişörtünüz koyu renk ise pastel boya kullanmanızda yarar var.

Hazırladığımız kopyanın fotokopisini dilediğimiz boyda fotokopisini çekelim. Uygun boyu ayarladıktan sonra da fotokopinin bir kopyasını oluşturalım.

Ardından kopyayı ters çevirelim ve şeklin çizgileri üzerinden keskin uçlu kalem yardımıyla geçelim. Daha sonra kağıdı ters çevirelim ve düzgün bir şekilde tişörtün üzerine yerleştirelim. Yerleştirdikten sonra ise tekrardan keskin uçlu kalem yardımıyla üzerinden geçelim.

Sert bir kartonu tişörtün boyunda keserek yerleştirmeniz hem daha rahat çalışmanızı sağlayacaktır hem de boyaların karışmasını önleyecektir.

Kontrol ederek kopya kağıdını tişörtün üzerinden alalım. Çizgiler boyama işlemi için keskin ve belirgin olmalı. Çizgilerin net olduğundan emin olalım.

Resmin arka planını tercih ettiğiniz bir rengi kullanarak dolduralım. Güzelce boyanmasına dikkat edelim.

Resimde bulunan küçük şekilleri boyamak için 4 numara filbert fırçayı kullanalım. Daha geniş alanları boyamak için de 6 mm olan yassı fırçayı kullanmanızda yarar vardır. Boyama işlemini yaparken resmin diğer yanlarını boya yapmamak için bir kağıt yardımıyla kapayalım.

Şimdi ise işlemin en eğlenceli kısmına geldik. Çizim işimizi bitirdikten sonra boyama işlemine geçebiliriz. Boyadığınız alanların kurumasını bekleyerek boyama işlemine devam edebilirsiniz.

Boyama işlemi bittikten sonra kontür ile hatların üzerinden geçerek resmi netleştirebilirsiniz. Boyanan yerin özelliğine göre çizgilerin kalınlığını ayarlayalım.

Son olarak boyanın kuruma işlemi tamamlandıktan sonra tişörtü ters çevirelim ve ütüleyelim. Bu sayede renkleri sabitlemiş olacağız.

Keyifle hazırlayacağınız baskı işlemi tamamlanmıştır. Bu yöntem sayesinde dilediğiniz baskıyı hazırlayabilirsiniz.

Sizlerle evde kendi başınıza yapabileceğiniz tişört baskılama işlemini anlattık. Onca aşamayı bir başınıza yapmak yerine bize güvenebilirsiniz. Profesyonellik ve tecrübe isteyen tişört baskı işlemi için işi uzmanına bırakın ve İzmir Tişört Baskı Atölyesi ailesine güvenin.