Giyim Tarzı

giyim tarzı
giyim tarzı

Giydiğimiz kıyafetler ve dış görünüşümüz kişiliğimiz hakkında en hızlı bilgilerin alındığı ipuçlarıdır. Giyinmek önemlidir. Dış görünüm açısından iyi görünmek daha da önemlidir. ‘İç güzellik dış güzellikten daha önemlidir’ gibi klişe laflar etsek de araştırmalar gösteriyor ki kişilere yaklaşımlarda dış görünüş oldukça etkili bir faktör. Kişiler dış görünüşleri ile toplum içinde iyi bir izlenim oluşturmak isterler. Bunu da genellikle giyim kuşamlarına, tarzlarına kısacası dış görünüşlerine dikkat ederek yaparlar. Bu nedenle kişiliğine ve karakterine uygun bir tarza sahip olmaya çalışmak ya da bunu istemek bu noktada oldukça önemli bir hale gelmiştir. İnsanların giydiği kıyafetler, kullandığı parfüm, saç ve sakal imajı, aksesuarları kişinin tarzını ve kişiliğini yansıttığı gibi adeta kendisi hakkında konuşur ve karşı tarafa mesaj verir. Tarzınızın yansıması olarak ilk akla gelen tasarımını kendinizin belirlediği baskı tişörtlerdir. Baskılı tişörtleri tercih ederek sevdiğiniz bir müzik grubunu, beğendiğiniz bir şairin sözünü, ilgilendiğiniz spor dalı ile ilgili görselleri ve çok daha fazlasını izmir tişört baskı tekniği ile tarzınıza yansıtabilirsiniz.  Tişört atölyesi olarak hazırladığımız tarz sahibi olmak için neler yapılmalıdır, nelere dikkat edilmelidir konulu yazımızı gelin hep birlikte okuyalım.

Tarz sahibi erkek olmak için dikkat edilmesi gerekenler;

 • Öncelikle tarz sahibi bir erkek olarak öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken şey temizliktir. Kişisel bakıma ve hijyene dikkat etmek tarz sahibi olma yolunda atılması gereken ilk adımdır.
 • Diğer bir nokta kendinize yakışan o kokuyu bulmak. Aşırı terleme sonrası oluşan istenmeyen kokuları önlemek için roll – on veya deodorant kullanmak, gün içinde parfümünüzü yenilemek oldukça önemlidir.
 • Tarz sahibi bir erkek olarak sakal ve saç tıraşına ayrıca dikkat edilmesi gerekmektedir. Burun ve kulak içindeki kılların da düzenli olarak alınması hoş görünmek açısından çok önemlidir.
 • Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta da el ve ayak bakımına azami ölçüde özen gösterilmesidir.
 • Tarz sahibi olmak için sırf moda olan kıyafetler tercih edilmemelidir. Kendi kişiliğinize uygun giyinmek yeterlidir. Örneğin hayatınız boyunca enerjik ve hareketli bir insan olarak tanınmışsanız sırf moda diye daha ciddi görünmenizi sağlayacak takım elbise, kumaş pantolon giymemelisiniz. Tarzınızın eğreti durmaması için ne giyerseniz giyin kendinizi rahat hissetmelisiniz.
 • Tişört, bere, şapka, boyunluk, saat, şişme yelek, kemer ve kaliteli ayakkabı gibi eşyaları dolabınızda mutlaka olmalıdır.
 • Kıyafetlerinizde kullandığınız renklerin birlikteliği ve uyumu çok önemlidir. Çorap ve ayakkabı renginin uyumu dahi oldukça etkilidir ve aksi halde hoş olmayan görüntü oluşturur.
 • Tabi ki tarz sahibi olmak giydiğiniz kıyafetten her zaman daha fazlasıdır. Kibar ve uyumlu olmak, sıcak kanlı olmak, selamlaşmak, gülümsemek dış görünüşünüzü ve tarzınızı taçlandırmak için oldukça önemlidir.

Tarz sahibi kadın olmak için dikkat edilmesi gerekenler;

 • Tarz sahibi olmak için pozitif ve enerjik görünmek hem kadın hem de erkek için oldukça önemlidir. Bu nedenle gülümsemek stil sahibi kadınların olmazsa olmazıdır.
 • Bir diğer dikkat edilecek husus da kişisel bakım ve hijyene dikkat etmektir. El ve ayak bakımı, manikür ve pedikür gibi uygulamaların düzenli olarak yapılması tavsiye edilir.
 • Kadınların tarz sahibi olma konusunda en büyük yardımcıları saçlarıdır. Saçları ile dilediği tarza uygun olarak saç kesimi ve saç boyaması yapılabilir. Bu noktada hemen yıpranmaya karşı saçların düzenli olarak bakımının yapılması gerektiğini de hatırlatmış olalım.
 • Tarzı oluşturmak tek başına kıyafetler ile mümkün değildir. Bir bütün olarak stil oluşturmak gereklidir. Bu nedenle yürüyüşünüzden, konuşma, iletişim ve öz güvene kadar tüm detaylarda bütünlük olması gerekmektedir.
 • Tarz yaratma konusunda modayı yakından takip etmek önemlidir. Ancak kendinize yakışan kıyafeti giymeniz daha da önemlidir. Sırf moda diye kendi kilo ve boy gibi özelliklerinize dikkat etmeden giyinmek büyük bir hata olur. Moda denilen şeye çok takılmadan ama çok da kopmadan kendinize has bir tarz oluşturabilirsiniz. Bunun için bir süre deneme yanılma yoluyla kendinize yakışanı en kısa zamanda bulacağınıza eminiz.
 • Giyim tarzınıza uygun bir kokuya sahip olmanız bütünün önemli bir parçasıdır. Spor ya da maskülen bir giyim tarzına sahip iken klasik ve ağır bir koku oldukça yanlış bir eşleşme olacaktır. Daha fresh ve spor kokuların tercih edilmesi gerekmektedir.
 • Minimalist giyim tarzına sahip olmak stil yaratmak isteyen kadınlar için son dönemlerde tercih edilen bir uygulamadır. Buna göre tek parça kıyafet kullanmak, doğal makyaj ve sıfır aksesuar bu akımın özetidir. Bu akımın rahatlığını hissettiğinizde kim bilir belki de yaşamınızın diğer alanlarında da minimalist davranmaya devam edebilirsiniz.
 • Stil yaratmada bir diğer husus olarak ayakkabı ve çanta tercihinde dikkat edilmelidir. Çanta ve ayakkabının renk, tasarım ve tarz olarak birbirini desteklemesi ve tezat görünmemesine dikkat edilmelidir.
 • Aksesuar konusunda abartıya kaçmamak da önemli bir durumdur. Aynı anda hem küpe, hem bileklik, hem kolye, hem saat, hem de kemer gibi aksesuarlar tercih edilmemelidir.
 • Aynı aksesuarda olduğu gibi makyaj konusunda da abartılı olmamak gerekmektedir. Özellikle günlük makyajınızda çok iddialı ve abartılı renkler kullanmaktan kaçınmalısınız. Hiç makyaj yapmamak da tarz sahibi olmaya engel bir durum değildir. Ancak yine de makyaj yapacaksanız pastel tonlarda veya cildinizin rengine uygun kozmetik ürünler kullanılmalıdır.

Bizi takip edin

To follow the best weight loss journeys, success stories and inspirational interviews with the industry's top coaches and specialists. Start changing your life today!

spot_img