Tişörtün Tarihçesi

Yaz mevsimi geldiğinde kadın erkek hemen hemen herkesin severek giydiği tişörtün tarihçesini hiç düşündünüz mü? Böyle bir soruyu kime sorarsanız sorun sorduğunuz kişinin aklına tişörtün binlerce yıllık bir geçmişinin olduğu gelecektir. Ancak bu böyle mi? Tişört hangi tarihlerden üretilmeye başlanmış, hangi dönüşümleri geçirmiş olabilir? İzmir tişört baskı atölyesi olarak hazırladığımız bu yazımızda tişörtün tarihçesini, ilk hangi amaçlarla üretilmeye başlandığını bulacaksınız.

Tişört sanıldığının aksine binlerce yıllık geçmişi olan bir kıyafet değil. Her ne kadar bazı kaynaklarda Mısır’da ya da Roma’da çıktığını söylese de tişörtün ilk çıkış tarihi 1900’lü yıllarda Amerika’da görülüyor. O da günümüzde kullanıldığı şekilde de değil. Günümüzde algıladığımız gibi bir tişört modası yok. Aksine tişört ilk önce cephede savaşan askerlerin iç giyimi için üretiliyor. Tişörtün ilk zamanlarda Amerika Deniz Piyadeleri için üretildiği, ilk amacının da bahriyelilerin göğüs kıllarının görünmesini engelleyecek bir iç giyim olarak tasarlanıldığı biliniyor. Bisiklet yaka, beyaz kumaştan ve pamuktan üretilen ilk tişörtler aslında ilk üretildiğinde görülmemesi gereken bir iç çamaşırı olarak düşünülmüştür. Askerlere içlik olarak tasarlanan tişört zamanla bir moda haline geliyor. Peki nasıl oldu da tişört bir moda haline gelmiştir? Bunda neyin ve kimlerin etkisi olmuştur? Gelin şimdi bu sorularımızın da cevabını verelim: Başta da söylediğimiz gibi tişört öncelikle askerlere içlik olarak tasarlanıyor. Ancak bu askerler savaştan dönünce bu tişörtleri günlük hayatlarında da kullanmaya başlıyor. Haliyle gündelik hayatta tişört giyen insan sayısı gün geçtikçe artıyor. Fakat tişörtün popüler olması bununla olmuyor. Asıl etkiyi Hollywood sineması yapıyor.

Hollywood sinemasının tişörtün etkisine geçmeden önce tişört isminin nerden geldiğine de bakalım. Shirt ismi İngilizcede genellikle gömlek, vücudu kaplayan kıyafet anlamlarında kullanılıyor. Tişört sözcüğünün başındaki “T” ise beden ve kolları ile “T” harfini çağrıştırdığı için T-shirt adını alıyor. 1920 ‘li yıllarda t-shirt sözcüğü bir Amerika-İngiliz sözcüğü olarak kabul ediliyor.

Şimdi gelelim tişörtün Hollywood sinemasıyla birlikte trend haline geldiği ilk yıllara. Özellikle Clark Gable, Marlon Brando, James Dean, Elvis Presley gibi yıldızlar sayesinde tişört çekici bir dış giysi olarak algılanmaya başlanmıştır. Marlon Brando’yu “A Streetcar Named Desire” filminde, James Dean’i “Rebel Without a Cause” filminde hemen hemen herkes tişörtleriyle hatırlar. Özellikle bu iki oyuncunun tişörtün popüler olmasına katkısı büyüktür.

tişörtün tarihçesi
tişörtün tarihçesi

Tişört her ne kadar günlük hayatta tercih edilen bir giysi olsa da 2. Dünya Savaşı’nın bitimine kadar hep bir erkek giysisi olarak düşünülmüştür. Ancak 1950’li yıllardan sonra tişörtler kadın, erkek, çocuk herkesin giydiği ve tercih ettiği bir kıyafet olmuştur. Tahmin edilebileceği gibi ilk tişörtler baskısız ve düz kumaş şeklindedir.

Fakat 1950’li yıllarla birlikte baskı mürekkebinin bulunmasıyla tişörtlerde baskı da yapılmaya başlanmıştır.

Bu baskı teknolojisiyle birlikte tişört endüstrisi de doğmuştur. Ancak bu baskı teknolojisi daha başlamadan tişörtlerin renklendirilmesinde hippilerin de etkisini unutmamak gerekir. 1950’li ve 1960’lı yıllarda hippiler geleneksel kıyafetleri reddediyor ve tişörtlerini elle boyayarak kişisel beğenilerini yansıtmaya başlıyorlar.

Sonraki yıllarda gelişen bilgisayar ve yazılım teknolojisi sayesinde üreticiler, müşterilerin talep ettiği kişiye özel baskıları yapmaya başlıyorlar. Zamanında küçümsenen, kıyafetlerin içinde giyilmesi için tasarlanan, görüldüğünde ayıp olarak karşılanan tişört günümüzün en önemli kıyafetleri arasında yer alıyor. Kadın, erkek, çocuk herkesin severek giydiği, yaz aylarının vazgeçilmezi tişörtler zamanla Yuvarlak Yaka, Y Yaka, V Yaka, Polo Yaka şeklinde türlere de ayrılıyor. Günümüz teknolojisinin getirdiği imkanlarla birlikte üzerlerine çok farklı baskı tekniklerinin uygulanabildiği, yazıların yazılabildiği tişörtler her geçen gün farklı modelleriyle tüketicilerin beğenisine sunuluyor.

Bizler de İzmir’de uzun yıllardır tişört baskı hizmeti veriyoruz. İzmir tişört baskı denince kaliteli kumaş seçimi, baskı kalitesi ve en önemlisi müşteri memnuniyetiyle İzmir’de Tshirt Atölyesi akla geliyor. İzmirile birlikte Çeşme Tişört Baskı, Kuşadası Tişört Baskı, Didim Tişört Baskı ve Bodrum Tişört Baskı hizmetlerini de yine Tshirt Atölyesi olarak veriyoruz.  Tişört baskının yanında şapka baskı, polar baskı ve forma baskı hizmetleri de bulabileceğiniz atölyemizde farklı desen ve modellerde onlarca farklı ürünü bulabilirsiniz. Sizler de yaz günlerinde kendinize özgü, sadece size ait desenlerin olduğu baskılı tişörtler giymek istiyorsanız ya da firmanıza ait lacoste baskılar veya işyeri önlük baskılar yaptırmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Arayın pişman olmayacaksınız.

Tel: +90 232 482 08 38

Cep: +90 532 723 64 67

Önceki İçerikKuşadası Tişört Baskı
Sonraki İçerikGiyim Tarzı

Bizi takip edin

To follow the best weight loss journeys, success stories and inspirational interviews with the industry's top coaches and specialists. Start changing your life today!

spot_img