Okul Kıyafeti Baskısı

Çocuklar eğitim gördükleri uzun yıllar boyunca günlerinin çok büyük bir bölümünü okulda geçirirler. Okullar sadece öğretim yapan yerler olarak görülmemeli çocukların sosyalleştikleri, birbirinden farklı etkinliklere katıldıkları yerler oldukları da unutulmamalıdır. Bu yüzden okula giden her yaşta çocuğun giydiği kıyafetin de hem çocukların yaş özelliğini yansıtması hem de kıyafetlerin rahatlığı çok önemlidir.

Uzun zamanlar geçirdikleri okullarda giydikleri kıyafetler belirlenirken ilk akla gelen özelliğin çocukların yaş özelliğine uygun olup olmamasıdır. Anasınıfı kıyafetleri yaş olarak daha küçük çocuklara hitap ettiğinden kullanım alanları düşünüldüğünde daha rahat ve dayanıklı olmalı okulda geçirilecek mevsime göre de çeşitlendirilmelidir. Bahar ve yaz dönemlerinde tişört tercih edilmeli kış döneminde ise uzun kollu sweatler kullanılmalıdır. Yine öğrencilerin kış mevsiminde ya da geçiş mevsimlerinde kullanmaları için ceket ya da yelekler hazırlanmalıdır. Anasınıfında çocukların hareketlerinin sınırlandırılmaması için daha rahat kıyafetler tercih edilebilir. Ayrıca tuvalet ihtiyaçlarının daha rahat karşılanabilmesi için pantolon olarak eşofman tarzı beli lastikli kıyafetler tercih edilmelidir. O yaş çocuklarının becerisi düşünüldüğünde düğmeli pantolonların tercih edilmesi çok da uygun olmayabilir. Kıyafetlerin pamuklu olmasına özen gösterilmelidir. Sağlık açısından kıyafetlerde pamuk tercih edilmeli sentetik kumaşlardan uzak durulmalıdır.

İlkokul öğrencileri için de öğrencilerin içinde rahat hareket edeceği kullanım kolaylığı olan kıyafetlerin tercih edilmesi gerekir. Çünkü ilkokul çağındaki çocuklar oldukça hareketlidirler ve bu hareketliliğin kısıtlanmasından hoşnut olmazlar. Rahat olmayan kıyafetleri giymek istemeyebilir istemedikleri kıyafetleri zorunluluktan giydikleri zaman da mutsuz olabilirler. Bu yüzden kıyafet belirlenirken ilk kriterlerden biri mutlaka kullanım kolaylığı olmalıdır. Bu dönemde çocuklar çok hızlı büyüdüklerinden mümkünse altlarına giyecekleri pantolon ya da eteklerin belini ayarlanabilir lastikli kemer yapmak doğru bir seçim olacaktır. Yine öğrencilerin bu okul kıyafetlerini uzun süreler giyeceği düşünülerek kaliteli kumaştan seçilmesine özen gösterilmelidir. Bu kıyafetler çok sık yıkanacağından çabuk yıpranmayan ve eskimeyen kumaşlardan yapılıyor olması gerekir. Yine çocukların sağlığı açısından pamuklu kumaşlar tercih edilmelidir.

Ortaokul öğrencileri için de yine ilk ölçüt rahatlık olmalıdır. Bu dönem hızlı büyüme dönemi olduğundan kıyafetlerin her bedende üretiliyor olması çok önemlidir. Pamuklu kumaşlar tercih edilmeli yine çok sık temizleneceğinden çabuk yıpranmayan kumaşlardan üretilmelidir. Kullanıcılar mümkünse en az iki tane okul forması edinmelidir. Böylece okul kıyafetlerinin kullanım ömrü uzamış olur. Kullanılacak mevsimler de dikkate alınarak seçenekler belirlenmelidir. Ayrıca bu dönemde çocuklar dış görünüşe çok önem verdiklerinden onları yansıtan renkler tercih edilmeli soluk ya da çok parlak renkler seçmekten kaçınılmalıdır.

Okul kıyafetlerinde yaş grubu ne olursa olsun açık renklerden kaçınılmalıdır. Ve yine her yaş grubundan sağlık açısından mutlaka pamuklu kumaşlar tercih edilmelidir.

Her çocuğun okullarda kendini özel hissetmesi için ülkemizde okul forması adeta bir zorunluluktur. Çünkü maddi imkânlar ne olursa olsun öğrenciler aynı formayı giydiklerinden öğrencilerin ve ailelerin her gün ne giyilecek kaygısı da ortadan kalkar. Yaş özelliği açısından özellikle ortaokul çağındaki çocuklar dış görünüşe oldukça fazla önem verdiklerinden okul formaları öğrenciler arasında kıyafet açısından eşitlik sağlar. Bu da öğrencilerin okulda kendilerini daha rahat hissetmelerine sebep olur. Ayrıca farklı aktivitelerde öğrenciler için özel olarak tasarlanmış okul isimlerinin yazılı olmasının yanı sıra kendi isimlerinin yazılı olduğu dâhil olduğu etkinliğin de isminin olduğu özel kıyafetler giyilebilir. Okullarda düzenlenen çeşitli etkinliklerde kendi yaptıkları çalışmaları projelerine ve kendilerine özel kıyafetlerle sunuyor olmak öğrenciler için bir ayrıcalıktır. Bunun yanında okullar arası çeşitli etkinliklerde yine okulun adının yazılı olduğu kıyafetler giymek de yapılan çalışmalara değer katar. Okulun adını bir adım öne taşır.

Öğrencilerin gittikleri okulların armasını üzerlerinde taşımaları onlara kendilerini özel hissettirir. Okul içerisinde üzerlerinde okulun isminin yazılı olduğu kıyafetleri giymek onlar için okulun bir parçası olduğunun bir göstergesidir.

Okulunuz için düşündüğünüz kıyafetleri sizinle birlikte tasarlayabilir öğrencilerimizin ihtiyaçlarına uygun kıyafetleri okulunuz için hazırlayabiliriz. Bunun için bizimle iletişeme geçip fikirlerinizi paylaşmanız yeterlidir. İstediğiniz modellerde kaliteli kumaşlarımıza yapacağımız baskılarla okulunuzun değerini kıyafetlerle de ön plana çıkarabiliriz.