Tişört Baskı Kalıbı Nedir ve Baskı Kalıp Ücreti Alınır mı

Müşteriden Tişört Kalıp Ücreti Alınır mı

Serigrafi baskı kökenli olan tshirt baskı sisteminde kalıp çekim işlemi uygulanmadan kesinlikle tişört baskı yapılamaz. Bu yüzdendirki kalıpsız baskı yapalamayacağı göz önünde bulundurularak kalıp ücreti talep etmek doğru değildir.

tişört baskı kalıp ücreti
tişört baskı kalıp ücreti

Tişört Baskı Kalıbı Nedir

Kalıplar genellikle ahşap ve metal çerçevelere gerilen ipeklerden yapılmaktadır karşıdan baktığınızda tef havası vardır. Ama o bir tişört baskısı kalıbıdır.

Materyal farklılıklarına göre ipeklerin numaralarıda değişmektedir. Serigrafi kalıplarımız 40 x 50 cm ebatlarında ve sadece metal olmakla birlikte bu kalıpları da saklamamız mümkün değildir. Müşterimizin isteği doğrultuda bu kalıp tekrar çekilir saklamaya çalışmak mümkün değildir. Yılda binlerce iş yaptığımızı göz önünde bulundurursak saklamanın mümkün olmadığını ve ipeklerin de kısa bir ömrünü göze alarak kalıplar kolayca saklanabilecek malzeme değillerdir.

Tişört Baskı Kalıbı Nasıl Yapılır

Kalıp çekimi işleminde özel bir madde yani emisyon kalıbın üstüne dökülür ve her yerine aynı oranda emisyon gelecek şekilde ipeğin üzerine yedirilir. Daha sonra kalıp kendi halinde kurumaya bırakılır ve kemikleşir kalıbın hazır olmasıyla birlikte çekim işlemi gerçekleştirilecektir. Aydınger yada filmi ışıklı masanın üzerine yapıştırıp emisyon çekili olan kalıbımızı ışıklı masanın üzerine filmi ortalayacak şekilde koyarız ve üzerini örtüp ışık almayacak şekilde kapatırız, üstüne cam koyup (baskı yapması için) ışığı açıp çekim süresini beklemeye başlarız. Süre dolduğunda kalıp üzerine hortumla su dökerek baskı yapılacak olan figirü ortaya çıkartır. Kalıbı güzelce sildikten sonra kendince kurumaya bırakırız. Bu işlem ortalama yarım saatimizi alır. Baskıya hazır hale gelen kalıbımızı serigraf tezgahının üstüne bağlayıp baskı işlemini gerçekleştirmeye başlarız.

Kısacası; kalıp çekmeden baskı yapamayacağımız için tshirt baskı kalıbı içinde ücret talep etmek doğru olmaz. Bu bir bütündür ve sıkça bize sorulan sorulardır.

Biz TİŞÖRT BASKI kalıp ücreti almıyoruz

Sadece birim maliyetimizi hesaplıyor müşterilerimize tek fiyat veriyoruz.